TPD - strona głównanapisz do nas
zobacz instrukcjękolonie 2023

TPD

Oddział Okręgowy
16-400 Suwałki
ul. Koœciuszki 82/13
tel/fax: 087 5664517
email: biuro@tpdsuwalki.org.pl

POLONIA REDIVIVA w Pałacu Prezydenckim

wstecz

10.01.2023

9 stycznia 2023 roku na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy wzięłam udział w uroczystości POLONIA REDIVIVA wieńczącą Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Było to wzruszające, patriotyczne, niezapomniane wydarzenie.

Pan Prezydent podziękował zebranym za realizację projektów na rzecz utrwalania niepodległości, upamiętnienia wydarzeń i przywoływania dziejów, często rodzinnych, a także swojej lokalnej historii, która w sumie jest historią państwową.

W okolicznościowym wystąpieniu Pan Prezydent powiedział:

… „ Ogromnie dziękuję za wszystkie wydarzenia, wszystkie uroczystości – i te wielkie, i te mniejsze, i te, które pozostawiły po sobie trwały ślad w postaci różnego rodzaju tablic i monumentów, i odnowionych nagrobków, i odnowionych miejsc. Aż poprzez te, które pozostawiają swoje świadectwo w pamięci – w tym, czego nauczyliśmy się przez te pięć lat obchodów stulecia odzyskania niepodległości…”.

Cieszę się, że Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Suwałkach, które reprezentuję w latach 2018 – 2022 realizowało ze środków finansowych Niepodległa projekty na rzecz dzieci i młodzieży:

  1. "Serca niepełnosprawnych dla Niepodległej" – projekt, który włączył osoby niepełnosprawne w świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości i utrwalanie 100 lat Niepodległej. Zadanie realizowano poprzez edukację: "Opowieść o wolności " o historii zwykłych i niezwykłych ludzi, miejscach i postaciach lokalnych związanych z odzyskaniem niepodległości.
  2. "Pamięć łączy pokolenia" – projekt zwiększający świadomość i wiedzę historyczną na temat wydarzeń regionalnych związanych z odzyskaniem niepodległości Suwalszczyzny i Augustowa oraz Bohaterów, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.
  3. "Śladami bohaterów Niepodległej" przywołujący bohaterów, którzy przyczynili się do niepodległości Ojczyzny i odbudowy państwowości.
  4. "Tu nasze miejsce, Tu nasz kraj" – projekt promujący postawy patriotyczne i wzorce obywatelskie poprzez upowszechnianie wiedzy historycznej i znajomości dziedzictwa kulturowego.

Cieszę się, że wraz z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej, kadrą terapeutyczną i rodzicami oraz całą społecznością placówki wsparcia dziennego i punktu przedszkolnego w Augustowie mogliśmy uczestniczyć w obchodach i świętowaniu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dziękuję wszystkim, którzy to piękne dzieło realizowali.
Lilianna Anna Zielińska

Wersja do druku Generuj PDF
« inne aktualności