TPD - strona głównanapisz do nas
zobacz instrukcję

TPD

Oddział Okręgowy
16-400 Suwałki
ul. Koœciuszki 82/13
tel/fax: 087 5664517
email: biuro@tpdsuwalki.org.pl

Wigilia 2020 w Punkcie Przedszkolnym TPD w Augustowie

wstecz

23.12.2020

W tym roku spotkanie wigilijne przebiegało inaczej, bez rodziców i zaproszonych gości, ale poprzedzone długimi i ciekawymi przygotowaniami. Przedszkolaki piekły i ozdabiały pierniczki, wykonywały ozdoby choinkowe, pomagały dekorować sale. Nie zapomniały też o naszych przyjaciołach zza okna. Samodzielnie zrobiły smakołyki na „ptasią choinkę”

Sytuacja epidemiczna w kraju spowodowała, iż uroczystość miała charakter kameralny, lecz tak samo uroczysty. 21 grudnia już od rana w sali Krasnoludków słychać było śpiew kolęd. Mieniąca się światełkami choinka wprowadzała dodatkowy świąteczny i wzniosły nastrój. Dzieci odświętnie ubrane wchodziły do sali bardzo poważne, dumne i zadowolone. Emocjom nie było końca, gdyż pod drzewkiem był ułożony pokaźny stos prezentów, zawiniętych w kolorowy, świecący papier. Dzieci domyśliły się, że są one od „Gwiazdorka”, do którego rysowały listy, przedstawiając swoje marzenia. Na stole przykrytym białym obrusem, leżał opłatek, symbol narodzonego Jezuska oraz postawione postne potrawy - inne niż codzienne. Wspólnie z dziećmi przypomnieliśmy historię narodzenia Pana Jezusa, śpiewaliśmy Mu kolędy i pastorałki. Był to też dobry moment, aby nauczyć dzieci składania życzeń i godnego łamania się opłatkiem. Po zjedzeniu wigilijnej kolacji, dzieci otrzymały wyczekiwane prezenty i szczęśliwe mogły wrócić do domu.

Podtrzymywanie świątecznych tradycji jest ważną lekcją w wychowaniu dzieci, uczy szanowania zwyczajów religijnych i ludowych oraz uwrażliwienia na potrzeby innych. W te ważne dni szczególnie dokładamy starań, aby okazywać sobie wzajemną życzliwość, ufając, że pomoże nam to w podobnej atmosferze przetrwać kolejny rok.

Dziękujemy też wszystkim sponsorom, którzy włożyli tyle serca w przygotowanie podarków naszym przedszkolaków.

Maria Grabowska
Pedagog Przedszkola

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Wersja do druku Generuj PDF
« inne aktualności