TPD - strona głównanapisz do nas
zobacz instrukcję

TPD

Oddział Okręgowy
16-400 Suwałki
ul. Koœciuszki 82/13
tel/fax: 087 5664517
email: biuro@tpdsuwalki.org.pl

„ŚLADAMI JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO”

wstecz

04.10.2020

26 września 2020 roku beneficjenci projektu edukacyjno – animacyjnego „Śladami bohaterów Niepodległej" dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” uczestniczyli w wycieczce historycznej śladami Józefa Piłsudskiego w Białymstoku.

Józef Piłsudski z Białymstokiem związany był od lat 90-tych XIX wieku, gdy zakładał tam struktury Polskiej Partii Socjalistycznej. Przyjeżdżał do miasta bardzo często. Ocenia się, że Marszałek odwiedził miasto 20-30 razy – najwięcej ze wszystkich przywódców Państwa Polskiego. Podobno nie były to tylko wizyty oficjalne, ponieważ odwiedzał też swoich białostockich przyjaciół. Dlatego na terenie miasta jest wiele miejsc związanych z Jego obecnością – budynek przy ul. Wiktorii 6, ul. Starobojarska 30 i 9 - obecnie parkingi i budynek Urzędu Miejskiego, mieszkanie przy ul. Kilińskiego 11, oraz Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki – dawniej Dom Ludowy im. Marszałka Piłsudskiego. Nie wszystkie miejsca zachowały się do dzisiaj, ale znane są adresy ulic, gdzie nocował, jadał śniadania, odwiedzał znajomych. Najciekawsze z nich znalazły się w planie naszej wycieczki. Od 1921 roku Józef Piłsudski bywał w stolicy Podlasia tylko przejazdem, w drodze do Wilna lub Druskiennik, za każdym razem, na dworcu licznie czekali na niego przedstawiciele władz. Tam też powstała kwatera główna Marszałka. Dzisiaj, na ścianie dworca od strony peronów wmurowano tablicę upamiętniającą liczne przejazdy Piłsudskiego. Zatrzymując się w tym miejscu grupa wysłuchała wykładu przewodnika na temat w jaki sposób, po latach oddano honory sercu Piłsudskiego, w ostatniej podróży na cmentarz na Rossie, ponieważ ciało Marszałka spoczywa na Wawelu a serce w Wilnie – taka była Jego wola.

Marszałek był pierwszą osobą, której białostoczanie nadali tytuł honorowego obywatela miasta 21 sierpnia 1921 Aby godnie powitać honorowego obywatela powstawały wówczas tzw. „Bramy Honorowe”. Dzisiaj są to głównie miejsca skrzyżowania ulic św. Rocha i Lipowej – gdzie mieliśmy okazję przejeżdżać oraz na Rynku Kościuszki i ul. Sienkiewicza - w okolicy dzisiejszej fontanny. Na Rynku Kościuszki, w miejscu gdzie obecnie znajduje się pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego zatrzymaliśmy się nieco dłużej. Dokładnie w tym miejscu w 1921 roku powstał ołtarz polowy, gdzie odprawiano msze święte, gdzie odbywały się święcenia sztandarów m.in. 42 Pułku Piechoty, oraz liczne defilady. Jest to pierwszy pomnik jaki postawiono Marszałkowi po obaleniu komunizmu w Polsce. Pomnik odsłonięty został 11 listopada 1991 roku.

 

Wycieczkę zakończyliśmy na szlaku białostockich murali. Obejrzeliśmy ich kilka, ale przy jednym zatrzymaliśmy się bliżej. To jeden z ciekawszych wielkoformatowych malowideł pt: „Ojcowie Niepodległej”. Mural przedstawia twórców wolnej Polski Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Józefa Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego. Pozyskana wiedza z wycieczki zostanie utrwalona i wykorzystana na warsztatach edukacyjnych i plastycznych.

 


Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Łącze do oficjalnej strony internetowej obchodów

www.niepodlegla.gov.pl

Wersja do druku Generuj PDF
« inne aktualności